Wiśniowa – kościół

Wiśniowa - kościół

„Początki Wiśniowej sięgają XV wieku, nazywaną ją wtedy Starą Wsią. Czy już wtedy była stara, czy też jej nazwa powstała z innych powodów nie wiemy. Dziś jednak można stwierdzić z całą pewnością, że nazwa ta pasuje do niej jak ulał.

W jej historii brały udział liczne polskie rody szlacheckie m.in. znane: Bogoriowie, Rytwiańscy, Łascy, Tarłowie i Kołłątajowie. Z tymi ostatnimi związana jest historia dzięki której ta niewielka miejscowośc nabrała takiego znaczenia. Wiśniową ukochał urodzony w pobliskich Nieciesławicach – Hugo Kołłątaj. Za życia zajęty pracą dla dobra Polski, nie był on w Wiśniowej częstym gościem. Mimo to ciągle był w kontakcie z bratem Rafałem Kołłątajem, i bratankiem Eustachym, bez pomocy których na pewno nie mógłby dokonać tak wielkich rzeczy. Byli oni nie tylko dobrą rodziną, ale również wspomagali materialnie samego Hugona i jego dzieła. W książce pt. „Dekanat Sandomierski” ks. Jan Wiśniewski pisze: „W końcu XVIII w. posiadał wieś Wiśniowę Rafał Kołłontaj, 20,000 dukatów węgierskich Akademii Krakowskiej zapisał.

Wiśniową warto odwiedzić nie tylko z okazji święta 3-go maja, ale również, aby podziwiać zabytkowy pałac, oraz stary kościół o którym w „Dekanacie Sandomierskim” czytamy: Kościół murowany z kamienia, na wzgórzu, postawił w W. tytułem probostwa szpitalnego, zależnego od Kiełczyny Karol hrabia Tarło, kanclerz koronny, dziedzic Wiśniowej w 1680 r.”, dalej czytamy: „Pod kościołem jest grób murowany /. W tym grobie w puszce z opisem, spoczywa serce Hugona Kołłontaja.””

źródło:
http://www.staszow.pl/staszow.pl/index.php?option=com_content&task=blogc…
autor: Paweł Basiński

50.62310429999999 N, 21.223819999999932 E

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

 
}