Smerdyna – kamieniołom

Smerdyna - kamieniołom

„Skąd jest smerdyński wapień? To część żyły ciągnącej się od Ukrainy do Częstochowy, wapienia w bogatych barwach żółci i bieli.

Większość rodzin ma swoją działkę w kamionkach. Dzięki temu może wydobywać piaskowiec i wykorzystywać go do własnych celów. W przypadku wydobywania na sprzedaż należy zapłacić dodatkowo podatek. Jednak tajemnicą poliszynela jest fakt, iż większość tego piaskowca, wydartego ziemi „dla własnych celów” po prostu jest sprzedawana. Stanowi to stałe podreperowanie rodzinnych budżetów. W kamionkach praca jest ciężka, tym bardziej, że pracuje się ręcznie. Teraz dopiero powstały dwa przedsiębiorstwa, które zajmują się wywozem rumoszu.

Smerdyńskie kamionki składają się z warstwy ziemi uprawnej, następnie znajduje się warstwa rumoszu, takiego jaki wywozi się na drogi, mająca najczęściej około 1 metra. Cały piaskowiec jest już na głębokości 1,5 metra w dół. Dlatego w kamionkach są ogromne doły do 20 m. – Nawet konie spadały, spadali i ludzie. Były takie wypadki. Niedużo, ale były – mówi sołtys. Szemraj. – Gdyby to zabezpieczyła gmina, należałoby płacić podatki, a tak idzie każdy i kopie.

W Smerdynie z wapienia wykonane jest niemal wszystko co tylko się da: szkoła, remiza strażacka, kościół, przydrożne figurki religijne, a także wiele jeszcze XIX-wiecznych rzeźb nagrobkowych z kamienia na starym cmentarzu, także mur przycmentarny jest tu zupełnie inny niż na nowym. Misterne i pracochłonne prace, których dziś już niestety nikt nie robi, zdobią drogi Smerdyny, Czajkowa i Wiśniowej. Z piaskowca budowane są tu nawet piwnice na żywność w prywatnych posesjach. ”

źródło:
http://www.staszow.pl/staszow.pl/index.php?option=com_content&task=blogc…

50.6003002 N, 21.468245000000024 E

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

 
}