Pacyfikacja wsi Szałas

Pacyfikacja wsi Szałas

8 kwietnia 1940 roku Niemcy zamordowali we wsi Szałas w gminie Zagnańsk ponad 60 osób. Był to odwet za pomoc jaką mieszkańcy miejscowości udzielili żołnierzom majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.
Na zdjęciu scena z inscenizacji w Samsonowie z dnia 25.04.2010

Pan Dionizy Krawczyński (prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”) w scenariuszu rekonstrukcji przedstawia wydarzenia tamtych dni tak:

„Na liście znalazł się Szałas. 8 kwietnia oddziały niemieckie zjawiły się we wsi. Spędzono wszystkich mieszkańców. Do wszystkich przemówił funkcjonariusz Gestapo, któremu towarzyszył tłumacz: ….Pomimo wcześniejszych ostrzeżeń w tej miejscowości nadal mają miejsce akty dywersji przeciwko nowemu ładowi społecznemu i III Rzeszy Niemieckiej – rozpoczął drugi z Niemców, tłumacząc słowa dowódcy pacyfikacji.-Atakowani są funkcjonariusze administracji, udziela się schronienia bandytom strzelającym do niemieckich żołnierzy, sabotuje się rozporządzenia władz Generalnej Gubernii. Dzieło wielkim Niemiec nie może z tego powodu cierpieć…
Dalsze słowa zostały zagłuszone przez szloch kobiet, które zdały sobie sprawę z tego, że ich los jest przesądzony. Na pierwszy ogień poszli leśnicy. Czterech z nich zostało wyciągniętych z tłumu. Odprowadzono ich na bok. Nikt ich więcej nie widział żywych. Jak się później okazało zostali zakłuci bagnetami. Pozostałych mężczyzn wyciągano z tłumu i odprowadzano w grupach po kilku. Padały strzały. Większe grupy mordowano w stodołach. Po wszystkim budynki razem ze zwłokami zostały podpalone. Zamordowano łącznie 63 osoby. ”

51.08787299999999 N, 20.63360590000002 E

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

 
}