Obelisk i tablica pamiątkowa poświęcona Pamięci Żołnierzy Legionów Polskich

Obelisk i tablica pamiątkowa poświęcona Pamięci Żołnierzy Legionów Polskich

„Rada Miejska w Kielcach zebrana na sesji w dniu 15 lipca 2004 r. uchwala niniejszą rezolucję

„W 90 rocznicę wkroczenia do Kielc Strzeleckich Oddziałów Józefa Piłsudskiego, które w dniu 6 sierpnia 1914 roku wymaszerowały z krakowskich Oleandrów ku wolności, Rada Miejska w Kielcach składa hołd Twórcom Czynu Legionowego i wyraża uznanie Spadkobiercom, którzy maszerując szlakiem I Kompanii Kadrowej przywracają narodowi pamięć.

W okresie kieleckim (12-13 sierpnia i 19 sierpnia – 10 września 1914 r.) nasze miasto stało się centrum myśli i działań niepodległościowych. W Kielcach organizowano ramowe struktury samodzielnej siły zbrojnej i administracji, mającego się odrodzić państwa polskiego.

Kultywowanie pamięci o Uczestnikach tamtych wydarzeń to zaszczytny cel i patriotyczny obowiązek wszystkich pokoleń. My, kielczanie w sposób szczególny jesteśmy do tego zobowiązani.
Tekst rezolucji Rada przekazuje Prezydentowi Miasta z prośbą o odczytanie w trakcie uroczystości powitania uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej w dniu 12 sierpnia 2004r.

Przewodniczący Rady Miejskiej
Marek Piotrowicz”.

Uchwała Rady Miejskiej nr XXX/558/2004 w sprawie obelisku i tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Żołnierzy Legionów Polskich podjęta w dniu 15 lipca 2004 roku

Wyraża się wolę uczczenia 90 rocznicy utworzenia 1 Pułku Piechoty Legionów poprzez umieszczenie obelisku i wmurowanie w niego tablicy, poświęconej Żołnierzom Legionów Polskich na skwerze u zbiegu ulic: Świętokrzyskiej i Warszawskiej (oś. Bocianek).

„Chłopcy! Naprzód! Na śmierć, czy życie, na zwycięstwo, czy na klęski – idźcie czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania”
Józef Piłsudski.

PAMIĘCI
ŻOŁNIERZY LEGIONÓW POLSKICH, KTÓRZY 10 WRZEŚNIA 1914R. WYMASZEROWALI Z KIELC I POSZLI TRUDNĄ, OFIARNĄ DROGĄ DO NIEPODLEGŁOŚCI RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ, W SZEREGACH POWSTAŁEGO TUTAJ DZIĘKI LICZNEMU NAPŁYWOWI OCHOTNIKÓW 1 PUŁKU PIECHOTY LEGIONÓW
SPOŁECZEŃSTWO KIELC
KIELCE, 2004r.

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Kielce.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.”

50.8841991 N, 20.641351600000007 E

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

 
}