Muzeum Pamięci Narodowej

Muzeum Pamięci Narodowej

Więzienie przy ul. Zamkowej w Kielcach powstało w latach 1826-1828 i funkcję więzienia pełniło do lat 70-tych XX wieku. Obecnie muzeum dziejów więzienia w latach 1939-1956. Zachowane cele, narzędzia tortur z okresu okupacji niemieckiej oraz NKWD i UB.

„2 sierpnia 2009 roku Stowarzyszenie organizuje pierwsze w Kielcach widowisko historyczne z czasów II wojny światowej. Miejscem akcji będzie plac przed Katedrą, ulica Zamkowa oraz Park Miejski. W tych miejscach przedstawimy historię zajęcia Kielc przez oddziały Podziemia Niepodległościowego w sierpniu 1945 pod dowództwem Antoniego Hedy PS. „Szary”, które opanowały więzienie przy ulicy Zamkowej i uwolniły przetrzymywanych tam żołnierzy Podziemia bezpodstawnie aresztowanych przez reżim komunistyczny.

Na wielkim telebimie ustawionym obok muszli koncertowej w Parku Miejskim, będzie można obejrzeć opowieść o żołnierzach Armii Krajowej i innych organizacji aresztowanych po wejściu do Polski Armii Czerwonej. Rekonstrukcja rozbicia więzienia będzie na telebimie pokazywana dzięki trzem kamerom, które na bieżąco będą przekazywały obraz z ulicy Zamkowej i samego więzienia.

Nie zabraknie oryginalnych samochodów z epoki, strzelaniny oraz widowiskowej pirotechniki przygotowanej przez pracowników Łódzkiego Centrum Filmowego.

Widowisko realizowane jest przy wsparciu: Województwa Świętokrzyskiego, Urzędu Miasta Kielce oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Honorowy Patronat nad widowiskiem objęła Wojewoda Świętokrzyski. Partnerami widowiska są: Piekarnia „Pod Telegrafem”, Poczta Polska, PSS „Społem”. Patronat medialny: Echo Dnia, Nowa Telewizja Kielce, Radio Kielce.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w widowisku prosimy o wcześniejszy kontakt.

2 sierpnia (niedziela) Park Miejski w Kielcach początek godz. 12.00”

źródło:
http://jodla.org//index.php?option=com_content&task=view&id=32&Itemid=59

50.8682352 N, 20.6265085 E

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

 
}