Chobrzany – szkoła

Chobrzany - szkoła

” Chobrzany mają dość interesująca swoją historię. W dokumentach wieś ta była nazywana Chrobrzany. Zbigniew i Gorgoni Słupeccy dziedzice tej wsi, a braci biskupa krakowskiego Jana Grotta, zbudowali tu w 1333r. kościół z drzewa modrzewiowego pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty Najświętszej Panny Marii.

W 1370r. gościł tu chory król Kazimierz Wielki, raniony przez dzika w drodze spod Przedborza. Leżał długo w Chobrzanach u leśniczego, skąd następnie został przeniesiony w lektyce do Koprzywnicy.

Warto również wspomnieć Stefanie Żeromskim, który spędził swoje młodzieńcze lata w Chobrzanach u swojej ciotki Tekli, czego dowodem było nadanie szkole w 1927r. imienia Stefana Żeromskiego i tak jest również w obecnej dobie. Niemal od połowy lat sześćdziesiątych XX wieku Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa w Chobrzanach wspólnie korzystały z budynku szkolnego dawnej Publicznej Szkoły Powszechnej oraz z dobudowanego po wyzwoleniu baraku drewnianego. Obecnie cały ten teren zajmuje Zespół placówek Oświatowych. ”

źródło:
http://www.samborzec.eu/fchobrzany.html

50.6284331 N, 21.546468799999957 E

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

 
}