Majowy weekend w Osadzie Średniowiecznej

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej u stóp Łysej Góry zaprasza na majowe świętowanie
Czwartek 1 maja – Piknik „Gmina Bieliny w Unii Europejskiej” połączony z Rozrywkowym Turniejem Sołectw Gminy Bieliny
W czwartek 1 maja w Osadzie Średniowiecznej świętujemy! W tym dniu zapraszamy do udziału w Pikniku „Gmina Bieliny w Unii Europejskiej” – w godzinach od 10 do 18 zapraszamy do oglądania ekspozycji prac uczestników rozmaitych projektów realizowanych w gminie Bieliny z udziałem funduszy europejskich, wystaw fotograficznych, prezentacji, filmów ze zrealizowanych projektów, a od godziny 13 na pokazy, warsztaty i występy artystyczne. Wydarzenie odbywa się w ramach Akcji Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”. Imprezie towarzyszyć będzie II etap trzeciej edycji Rozrywkowego Turnieju Sołectw Gminy Bieliny (od godziny 16.00). Sołtysi i ich ekipy zmierzą się między innymi ze znajomością bielińskich projektów unijnych … oj będzie się działo!

W tym dniu obowiązuje promocyjna cena biletów wstępu do Osady – 4 zł/osoba.

Świętokrzyski FREE TOUR i BEZPŁATNA KOMUNIKACJA WOKÓŁ GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH

1 maja ruszają również dwa produkty – Świętokrzyski FREE TOUR i bezpłatna komunikacja busami pomiędzy atrakcjami wokół Gór Świętokrzyskich.

Zapraszamy Państwa do skorzystania z oferty Świętokrzyski FREE TOUR – usług przewodnika, który czeka na parkingu w Hucie Szklanej – w oznaczonej budce na pasażu handlowym. Zachęcamy do skorzystania z darmowej usługi przewodnickiej, turyści ponoszą jednie koszty biletów wstępu. Program zwiedzania obejmuje: Osadę Średniowieczną, wejście na Święty Krzyż, platformę widokową na Gołoborzu, zwiedzanie zespołu klasztornego na Świętym Krzyżu.

Od 1 maja do końca września będą Państwo mogli również skorzystać z bezpłatnej komunikacji busami pomiędzy atrakcjami turystycznymi w Górach Świętokrzyskich. W tym roku wprowadzimy jeszcze więcej udogodnień. Będą Państwo mogli podróżować pomiędzy miejscowościami: Nowa Słupia (postój busa na parkingu przy wejściu do ŚPN), Huta Nowa (postój busa koło sklepu p. Tomasza Kopacza – w Hucie Nowej będą zabierani turyści tylko w kierunku Huty Szklanej, którzy np. będą korzystać z połączeń komunikacji publicznej z Kielcami – te osoby u personelu parkingu zakupią bilet wstępu do Osady; w Hucie Nowej mogą również wysiąść turyści jadący z Huty Szklanej i chcący skorzystać z połączenia z Kielcami), Huta Szklana (postój busa na parkingu w Hucie Szklanej) oraz Święta Katarzyna (postój busa koło Pracowni Jubilerskiej u Pańczyka Kielecka 4 A). Już nie ma znaczenia, z której strony turysta zacznie zwiedzanie Św. Krzyża i przemierzanie Gór Świętokrzyskich. Połączenie busowe umożliwi przemieszczanie się pomiędzy trzema kluczowymi miejscowościami turystycznymi Gór Świętokrzyskich. Bus będzie bezpłatny dla wszystkich posiadających bilety wstępu do Centrum Kulturowo-Archeologicznego lub Osady Średniowiecznej lub Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Rozkład jazdy busów dostępny jest na stronie www.osadasredniowieczna.eu oraz w miejscach postojowych.

Piątek 2 maja – potańcówka w Karczmie przy Osadzie
W piątek 2 maja zapraszamy na potańcówkę do Karczmy Izba Dobrego Smaku przy Osadzie Średniowiecznej. Już od godziny 16.00 można potańczyć przy muzyce młodzieżowej kapeli weselnej. W karczmie – nie tylko w tym dniu, lecz co dzień – czekają oczywiście pyszności świętokrzyskiej kuchni – zalewajka, zarzucajka, pyszne dania z sosami grzybowymi, no i wspaniałe desery z truskawkami!

Sobota 3 maja – Piknik Średniowieczny połączony z III Targami Świętokrzyskich Smaków
3 maja /sobota/ to dzień oficjalnej inauguracji sezonu turystycznego w Gminie Bieliny. Zapraszamy na Piknik Średniowieczny z Agencją Eventów Historycznych „Sarmata”. Agencja zaprezentuje średniowieczne turnieje rycerskie z przymrużeniem oka, zabawne scenki okraszone humorystycznymi opowieściami rycerzy, turniej zabaw plebejskich, konkursy w posługiwaniu się bronią białą, przymierzanie strojów rycerzy, strzelanie z łuku i wiele innych atrakcji. Imprezie będą towarzyszyć III Targi Świętokrzyskich Smaków – w tym roku w nietypowej formule. Zaprosimy Państwa do udziału w konkursie kulinarnym – smakosze świętokrzyskich smaków będą mogli wykazać się znajomością potraw świętokrzyskich, a także składników, z których przyrządzane są te potrawy. Na uczestników konkursu czekają nagrody i upominki. Osoby chętne do udziału w konkursie będą mogły zgłosić się do konkursu w dniu imprezy. Wydarzenie rozpocznie się od godziny 12.00.

Niedziela 4 maja – Osadowa gra terenowa „Życie Osady”
W niedzielę 4 maja zapraszamy Państwa do poznania kolejnej Osadowej gry terenowej – tym razem opartej na scenariuszu Życie Osady – biorąc udział w zabawie poznają Państwo rzemiosła prezentowane w obiekcie oraz ciekawostki związane z życiem mieszkańców średniowiecznych osad świętokrzyskich. Udział w grze – w cenie biletu wstępu do Osady /start o każdej pełnej godzinie/.

Oczywiście każdego dnia mogą Państwo również brać udział w interaktywnych pokazach rzemieślniczych prezentowanych w Osadzie: tkackim, garncarskim, zielarskim, obróbki drewna, rymarsko-szewskim i bartniczym.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

 
}