Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli narty w Górach Świętokrzyskich

Sezon narciarski już rozpoczęty! Czas więc wybrać się narty i snowboard. Gdzie się wybrać na stok, aby móc poszaleć na śniegu? Da się jakoś blisko i niedrogo? Wielu z miłośników białego szaleństwa zadaje sobie co roku te same pytania. Jak to mawiał wieszcz Stanisław Jachowicz „Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie”. Zgodnie z tym oto przysłowiem podpowiadamy i polecamy Góry Świętokrzyskie. Dlaczego warto akurat tam się wybrać na narty lub deskę? Odpowiemy w kolejnych kilku słowach.

Miłośnicy białego szaleństwa wreszcie doczekali się prawdziwej zimy! Grudniowa aura nie nastrajała optymizmem, ale za to styczeń z nawiązką nam to wynagrodził. Nareszcie jest mróz, który pozwala na używanie armatek śnieżnych w celu sztucznego naśnieżania stoków, a w ostatnim czasie spadło naprawdę sporo śniegu. Nie ma zatem na co się oglądać. Łapmy narty, deski i kto co ma tam jeszcze pochowane po piwnicach, strychach czy garażach i ruszajmy w Świętokrzyskie na stoki. Właśnie w tym rejonie Polski znajduje się sześć fantastycznych ośrodków narciarskich, doskonale przygotowanych do uprawiania zimowych sportów.

 

Szwajcaria Bałtowska

W Bałtowie znajduje się największy w Polsce całoroczny kompleks turystyczny. Jest tam stacja narciarska „Szwajcaria Bałtowska”. Każdy fan nart będzie zachwycony infrastrukturą tam zlokalizowaną, gdyż jest sześć (niebieskich) tras narciarskich o łącznej długości 2500 metrów, czteroosobowa kolej krzesełkowa, dwa nowoczesne wyciągi orczykowe oraz dwa wyciągi „wyrwirączki” o długości 100 metrów każdy –  przygotowane dla szkółki narciarskiej. Nie można zapomnieć o SnowPark-u, gdzie odnajdą dla siebie miejsce wszyscy, którzy chcą poćwiczyć akrobacje na śniegu. Oczywiście istnieje możliwość przenocowania. Na wzgórzu obok stoku znajdują się cztery domki typu willowego, które można wynająć. Natomiast w samym Bałtowie oraz najbliższej okolicy jest wiele gospodarstw agroturystycznych. Dla tych co nie chcą spędzać całego dnia na stoku, ośrodek oferuje mnóstwo różnych atrakcji takich jak JuraPark (park dinozaurów), Wioska Świętego Mikołaja, kino 5d, rollercoaster. Można również zamówić kulig – jest to  oferta dla grup zorganizowanych i turystów indywidualnych.

Strona internetowa

 

Niestachów

Ośrodek w Niestachowie zlokalizowany jest przy górze Otrocz – 372 m n.p.m. Znajduje się tam pięć wyciągów narciarskich, stok o powierzchni czterech hektarów, szerokie trasy, łagodne, idealne dla  narciarstwa rodzinnego, a także trasy do narciarstwa biegowego. Funkcjonuje tam również przedszkole narciarskie i zimowy plac zabaw. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt do uprawiania sportów zimowych. W słoneczne dni  uruchamiany jest grill zewnętrzny jako atrakcja obok normalnego zaplecza gastronomicznego. Ogromy parking przy tym ośrodku jest bezpłatny – co docenią wszyscy kierowcy.

Strona internetowa

 

Sabat Krajno

Ten z kolei ośrodek zlokalizowany jest w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego u podnóża Łasicy 612 m n.p.m. – najwyższego wzniesienia w Górach Świętokrzyskich. Góry te znane są ze zlotów czarownic skąd wzięła się nazwa ośrodka – „Sabat”. Zjazd po stoku z bocznymi trasami zjazdowymi ma długość około 850 metrów jest łagodny z dwoma ostrzejszymi nachyleniami. Na stoku funkcjonuje podwójny wyciąg – orczykowy oraz taśmowy. Obok trasy zjazdowej znajduje się bezpłatny SnowPark, na którym wszelkiej maści freestaylowcy mogą wykonywać ewolucje i akrobacje. Ciekawostką jest, iż najbardziej znaną osobą jeżdżącą na  nartach na tej górze był Stefan Żeromski.

Strona internetowa

 

Stadion

Centrum Sportowo Rekreacyjne „Stadion” znajduje się około trzech kilometrów od centrum Kielc. Długość trasy to aż 500 metrów. Funkcjonuje tam wyciąg orczykowy podwójny, wyciąg teleskopowy oraz wyciąg taśmowy i stok dla dzieci o długości 15 metrów. W ramach kompleksu czynne jest także zadaszone lodowisko, wypożyczalna sprzętu oraz szkółka narciarska. Stok jest oświetlony i sztuczne naśnieżany, dzięki czemu można korzystać z uroków sportów zimowych po zmroku oraz przy mało sprzyjającej aurze. Ponadto działa tam trzygwiazdkowy Hotel 365 oraz restauracja hotelowa i bar. Jest również miejsce na ognisko oraz parking zdolny pomieścić ponad 500 aut.

Strona internetowa

 

Telegraf

Na północnym zboczu najwyższego wzniesienia w granicach administracyjnych miasta Kielc (406 m n.p.m.) znajduje się stok narciarski o nazwie Telegraf. Trasa zjazdowa ma pół kilometra długości i jest szeroka na 60 metrów. Na stoku działa czteroosobowa kolej krzesełkowa. Stok jest sztucznie naśnieżany, ratrakowany i dobrze oświetlony, co daje możliwość oddawania się białemu szaleństwu nawet do późnych godzin wieczornych. Przy stoku działa karczma, wypożyczalnia sprzętu sportowego oraz bezpłatny parking. Bliskość do centrum miasta jest niewątpliwym atutem.

Strona internetowa

 

Tumlin Sport Ski

Ośrodek narciarski Tumlin Sport Ski zlokalizowany jest w Tumlinie na zboczu góry Wykieńskiej (409 m n.p.m.). Na miejscu funkcjonują dwa, oświetlone, ratrakowane, sztucznie naśnieżane stoki o łącznej długości trasy zjazdowej 500 metrów. Każdy stok ma niezależny wyciąg – talerzykowy, teleskopowy i orczykowy. Jest również restauracja, parking na ponad 100 aut oraz wypożyczania nart i wykwalifikowani instruktorzy.

Strona internetowa

 

Jak widzicie na narty, czy deskę blisko i niedrogo wybrać się można w Świętokrzyskie. Istnieją tam trasy nie tylko dla początkujących, czy doskonalących swą jazdę, ale także dla tych zaawansowanych narciarzy, którzy podczas urlopu potrzebują zastrzyku adrenaliny. Fantastycznie przygotowane ośrodki z bardzo dobrym zapleczem i szerokim wachlarzem różnorakich atrakcji czekają na Was. Jedziecie sami, ze znajomymi, z rodziną i dziećmi? Nie ma sprawy! Dla każdego zajdzie się coś miłego i ciekawego, a co bardzo ważne bez kilkugodzinnego stania w korkach na drogach dojazdowych w Tatry, czy Bieszczady. Tu będziecie się tam bawić równie dobrze, o ile nie lepiej niż w bardzo znanych kurortach narciarskich w kraju;)

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

 
}