Warto zobaczyć – czyli ciekawe miejsca w województwie świętokrzyskim

Atrakcje które warto zobaczyć w świętokrzyskim.

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj nie bez przyczyny jest uznawana za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. Całkowita długość zbadanych korytarzy wynosi 240 metrów, dla zwiedzających udostępnionych jest 150 metrów. Specjalnie dla turystów wykonany też został specjalny chodnik. Ciekawostką jest to, iż uważa się, że przed 40 tysiącami lat jaskinię zamieszkiwał człowiek neandertalski.

 

Zamek w Chęcinach

Zamek w Chęcicach jest obiektem wartym uwagi dla każdego turysty. Według legend rządząca tam królowa Bona wyjeżdżając pozostawiła wiele skarbów, których to do dzisiejszego dnia nie odnaleziono. Jako ciekawostkę można podać także fakt, iż w okolicach zamku kręcono sceny do filmu „Pan Wołodyjowski”. Będąc w Chęcicach nie można pominąć tego zabytku.

 

Skansen w Tokarni

Skansen w Tokarni jest miejscem, które obowiązkowo powinno się znaleźć na naszej liście całorocznych zabytków. Do obiektów, które zobaczyć koniecznie powinniśmy, zaliczyć warto studnię dworską przeniesioną z Gór Pińczowskich, czy kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Pocieszenia z Rogowa wzniesiony z drewnianych bali. Warto również nadmienić, że Muzeum Wsi Kieleckiej prowadzi także działalność naukowo-badawczą i wydawniczą

 

Dąb Bartek

Poszukując atrakcji turystycznych w województwie świętokrzyskim nie można pominąć najsłynniejszego, a zarazem największego, drzewa w Polsce. Nie ma chyba osoby, dla której Dąb Bartek nie byłby znajomy, chociażby z opowiadań. Według naukowców  liczy sobie od 645 do 670 lat, mierzy 30 metrów wysokości a obwód jego pnia wynosi 1,3 metra. Jego ogromne rozmiary oraz historia sprawiają, iż na pewno nie można pominąć tego wspaniałego pomnika przyrody.

 

Zamek Krzyżtopór

Legendarne miejsce, którego rządni przygód turyści nie powinni pominąć. Jadalnia na wieży ze szklanym stropem, podziemne połączenie z Ossolinem, hieroglif przypominający literę W symbolizującą wieczność,  to tylko niektóre z legend. Potęga zamku przyprawia o gęsią skórkę, dlatego warto i na Zamek Krzyżtopór warto znaleźć czas.

 

Święty Krzyż

Święty Krzyż, to symbol Gór Świętokrzyskich. Klasztor ten cieszy się dużym zainteresowaniem i gromadzi wielu pielgrzymów z całej Polski. Nazwa klasztoru pochodzi od przechowywanych w kościele relikwii Świętego Krzyża. W klasztorze znajduje się Muzeum Misyjne z pamiątkami z wypraw misyjnych, oraz Muzeum Przyrodniczo Leśne.

 

Łysica

Łysica, to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Szczyt ten otaczają gołoborza pokryte przez głazy. Przez Łysicę wiedzie czerwony szlak turystyczny, którym warto podążać. Wejście na Łysicę nie jest wielkim wyzwaniem i może być ciekawą atrakcją dla każdego turysty.

 

Świętokrzyski Park Narodowy

Świętokrzyski park narodowy, to miejsce idealne dla miłośników spacerów, rajdów rowerowych i konnych wycieczek. Znajdziemy tam wiele atrakcji, które warto zobaczyć: Puszcza Jodłowa, Jarzębina Świętokrzyska, Wał Kultowy czy Gołoborze. Przepiękne szlaki sprawiają, że jest to świetne miejsce na rodzinne spotkania.

}